Najzaujímavejšie fakty content marketingu v roku 2020

Najzaujímavejšie fakty content marketingu v roku 2020

Content marketing je technika, pri ktorej sa vytvára a zdieľa hodnotný, relevantný obsah za účelom zaujať a získať jasne určené publikum. Definicii nájdeme mnoho, avšak vo všetkých definíciách je základným pilierom relevantný obsah pre svoje publikum. 

Čo je však relevantné? 

Relevantnosť sa nám automaticky spája so zozbieranými dátami. Úspešná stratégia content marketingu musí byť podložená dátami a výsledkami. Získané údaje môžu podporiť každé vaše rozhodnutie pri nastavovaní cieľov a výrazne minimalizujú metódy pokusov a omylov vo vašej stratégii. 

Spoločnosť SEMrush veľmi šikovne analyzovala trendy content marketingu pomocou výskumu zahŕňajúceho najobľúbenejšie témy, hashtagy a najvyhľadávanejšie kľúčové slová v priemysle obsahového marketingu. 

Podklad k výskumu tvoria dáta z roku 2020, ktoré boli zozbierané so státisícov vyhľadávacích dotazov Google týkajúcich sa content marketingu a so 600 000 tweetov v angličtine, ktoré obsahovali hashtag #ContentMarketing.

 

NO1 – stratégia, stratégia a znova stratégia

Pre niekoho možno prekvapenie, ale “strategy” je na Twitteri najdiskutovanejšou témou content marketingu. V roku 2020 vzrástol objem kľúčového slova „content marketing strategy“ v porovnaní s rokom 2019 o jednu tretinu. 

Ďalším zaujímavým postrehom je, že keď sa pozrieme na najdôležitejšie otázky, ktoré si ľudia kladú, zistíme, že nechcú vedieť len čo je to obsahová marketingová stratégia, ale aj to ako ju rozvíjať. Ľudia teda už chápu výhody strategického prístupu v content marketingu.

 

TOP20 tém na diskusiu content marketingu

zdroj: SEMrush

 

SEO a content marketing v praxi

SEO zostáva jednou z najhorúcejších tém v obsahovom marketingu, je to tretí najpopulárnejší hashtag a druhá najpopulárnejšia téma diskutovaná v tweetoch.

V roku 2020 sa popularita SEO prepojeného s content marketingom výrazne zvýšila v porovnaní s rokom 2019:

  • Téma SEO sa diskutovala takmer dvojnásobne.
  • Popularita hashtagu #seo sa zvýšila z 36% na 62%.

SEO zostáva neoddeliteľnou súčasťou content marketingu. Záujem o túto tému stále rastie, pretože vyhľadávače zavádzajú čoraz komplikovanejšie algoritmy určené na výber najkvalitnejšieho obsahu pre používateľa. 

 

zdroj: SEMrush

Kvalitný vizuálny obsah, ktorý strhne pozornosť

Prevažná väčšina (89%) tweetov, ktoré spoločnosť SEMrush analyzovala, obsahovala vizuálne prvky, z ktorých 20% obsahovalo infografiky. V roku 2020 sa vizuálny obsah používal v tweetoch viac ako v roku 2019 a ide o 12. najdiskutovanejšiu tému. 

„What is visual content marketing“ je navyše 11. najobľúbenejšou otázkou, ktorú si ľudia kladú ohľadom obsahového marketingu vo vyhľadávaniach Google.

Dobrý obrázok dokáže zaujať viac ako niekoľko stránok textu, pretože 90% informácií prenášaných do mozgu je vizuálnych. Obrázky tiež podporujú zdieľanie a dajú sa ľahko vytvoriť, takže v budúcnosti môžeme očakávať ďalší nárast vizuálu. 

 

Nástroje content marketingu

„Tools“ sú štvrtou najdiskutovanejšou témou v tweetoch content marketingu a šiestou najpopulárnejšou témou vyhľadávanou na Googli.

To môže naznačovať niekoľko scenárov:

  • Na základe rastúceho dopytu podniky využívajú širokú škálu riešení na tvorbu, distribúciu a monitorovanie obsahu. 
  • “Kreatívci” venujú osobitnú pozornosť hľadaniu a používaniu užitočných nástrojov v každodennej rutine. Takže všetci, ktorí chcú držať krok s moderným svetom, sa snažia využiť najnovšie inovatívne nástroje k tvorbe obsahu.

Najpopulárnejšie témy vyhľadávané na google

zdroj: SEMrush

 

Prečo nás to zaujíma?

Aj keď Twitter nie je v našich končinách najpoužívanejšou sociálnou sieťou, jeho význam v globálnom merítku je nepopierateľný. Výsledky z dát, ktoré boli zozbierané z Twittru a Googlu si môžeme premietnuť s miernou odchýlkou aj do našich končín. Marketing prechádza evolúciou. Sledovanie nových trendov, ktoré sú podložené relevantnými dátami môžu byť pre váš biznis skvelou inšpiráciou.

Pri písaní tohto blogu som sa inšpiroval myšlienkami Aliny Petrovej

Naša letecká jednotka

Blog Birdline zdieľa svoje know how ďalej. Ste pripravený objaviť najčerstvejšie novinky a užitočné rady od našich špecialistov? Vitajte, toto je náš blog.

Efektívny copywriting

V súčasnej dobe, keď je digitálny priestor preplnený nekonečným množstvom textov, titulkov a reklám, je kľúčové, aby vaše texty vynikli a zaujali. Tu nastupuje copywriting ako jeden z Avengerov v arzenále každého marketéra. Tento článok vám poskytne praktický náhľad na to, ako copywriting efektívne využiť, aby ste si získali zákazníkov a dosiahli svoje podnikateľské ciele.

Birdline mení pravidlá (platidlá)

Ako prvá marketingová agentúra na Slovensku príjmame bitcoin! Bitcoin je finančným fenoménom tejto doby. Táto digitálna mena (alebo tiež kryptomena) a platobný systém v jednom v sebe nesie základnú myšlienku bitcoinu, ktorá spočíva v slobode a tichej revolúcii. Bitcoin sa považuje za jednu z najdôležitejších inovácií od vynájdenia internetu a my ako marketingová agentúra držíme krok s trendami a vstúpili sme do nového partnerstva so spoločnosťou Wexo. Ako prvá agentúra na Slovensku prijímame platby v najznámejšej kryptomene – Bitcoine. Áno, čítate správne! Birdline nadviazal spoluprácu s WEXOm - priekopníkom v sprístupnení kryptomien v rôznych európskych krajinách.

Jeden e-mail a ste v obraze

Naši klienti